Badanie: imigranci z Ukrainy dobrze adaptują się do życia w Polsce. Większość zamierza u nas zostać
Według najnowszego badania przeprowadzonego przez Centrum Analityczne międzynarodowej agencji zatrudnienia Gremi Personal na zlecenie Narodowego Banku Ukrainy, 60 proc. Ukraińców mieszkających w Polsce nie korzystało z pieniędzy zarobionych w Ukrainie w ciągu ostatniego roku. Z tej grupy 27 proc. korzystało z własnych oszczędności, 10 proc. otrzymywało wsparcie finansowe od rodziny, a 3 proc. pracowało zdalnie na rzecz ukraińskich pracodawców.
Wydatki Ukraińców w Polsce
W ciągu ostatnich 12 miesięcy 40 proc. respondentów korzystało z pieniędzy zarobionych w Ukrainie. Wśród nich 53 proc. zauważyło zmiany w swoich miesięcznych wydatkach, podczas gdy 47 proc. twierdziło, że ich wydatki pozostały niezmienione. W grupie, która zauważyła zmiany, 20 proc. wskazało na znalezienie pracy w Polsce jako przyczynę, 15 proc. stwierdziło, że skończyły im się pieniądze zarobione w Ukrainie, 4 proc. straciło pracę zdalną, a kolejne 4 proc. przestało otrzymywać wsparcie od krewnych. Aż 57 proc. nie podało konkretnej przyczyny zmiany wydatków.
W odpowiedzi na pytanie o status zatrudnienia w Polsce, 38 proc. badanych było już zatrudnionych, 18 proc. było tymczasowo bezrobotnych i poszukiwało pracy, 9 proc. to studenci lub uczniowie, 3 proc. pracowało zdalnie, 2 proc. zajmowało się domem, a 26 proc. miało inny status.
Yuriy Grygorenko, główny analityk Gremi Personal, zauważa, że 60 proc. Ukraińców w Polsce nie korzysta z pieniędzy zarobionych w Ukrainie. Może to świadczyć o ich adaptacji do życia w Polsce i braku planów powrotu, zwłaszcza w kontekście kontynuacji programu ochrony uchodźców.
W marcu tego roku Centrum Analityczne Gremi Personal przeprowadziło również badanie dotyczące planów Ukraińców na przyszłość. Wyniki wskazują, że 43 proc. badanych nie jest w stanie podjąć decyzji o przyszłości, 19 proc. planuje pozostać w Polsce, 15 proc. nie zamierza wracać do Ukrainy przez najbliższe 5 lat, 13 proc. planuje powrót w ciągu sześciu miesięcy, a 10 proc. w ciągu roku. Znacząco mniej Ukraińców niż rok temu planuje pozostać w Polsce.
Plany imigrantów na przyszłość
Grygorenko podkreśla, że w obliczu tego, iż 26 proc. Ukraińców planuje powrót w krótkim czasie, a 43 proc. nadal się waha, Polska powinna opracować strategię mającą na celu zatrzymanie jak największej liczby Ukraińców poprzez głębszą integrację, zapewnienie bezpieczeństwa oraz transparentne przedstawienie możliwości zatrudnienia i legalizacji pobytu. To już skłoniło prawie 35 proc. Ukraińców do pozostania w Polsce na najbliższe lata, więc warto kontynuować te działania.
Badanie przeprowadzono w okresie od marca do maja br. na grupie 1315 Ukraińców ubiegających się o pracę w Polsce.